Пчели се нарича надсемейство насекоми от разред Ципокрили. Представителите му наброяват над 20 хил- вида. Голяма част от тях са опрашители на цветните растения. Характеризират се и интересна организация на семейството като някои от тях живеят на малки групи от по десет, други – сами. В едно гнездо могат да съжителстват до 80 000 пчели.
Най-съществената особеност на гнездото са клетките, по-голямата част от които са свързани и образуват пита. Всяка клетка е с шестоъгълна форма. Тази форма е особено устойчива и за изграждането ѝ са необходими по-малко восък и енергия, отколкото за която и да е друга . В някои от клетките се съхранява храна-прашец и нектар от цветята. Тук нектарът се превръща в пчелен мед. Всички яйца се снасят от пчелата майка (царица). Тя снася по едно яйце във всяка клетка, а пчелите работнички се грижат за него.
Пчелите представляват високоорганизирани насекоми. Те могат заедно да търсят храна, вода, жилище и заедно да се защитават от врагове. Пчелите заедно изграждат своето жилище, отглеждат потомството и майката. Младите работнички кърмят ларвите с пчелно млечице, по-възрастните се занимават със строежа на жилището. Причината за това е, че при младите са развити кърмилните жлези, а при по-възрастните се развиват восковидните. Пчелите на средна възраст изпълняват роля на санитари. Само най-възрастните пчели събират мед.
Няма коментари:
Публикуване на коментар