Дадан Блат

Дадан Блат

НУКЛЕУСИ

НУКЛЕУСИ

ЛЕЖАК

ЛЕЖАК

Лангстрот Рут

четвъртък, 28 април 2011 г.

Пчеларски календар м. МАЙ

През май продължава цъвтежът на много медоносни растения. Най-обилната паша през този период са бялата акация и еспарзетата. Времето вече е стабилизирало и средните дневни температури са между 16-18 °C. Пчелните семейства, следвайки развитието на растенията са в усилено развитие. Има опасност от роене.
Пчеларите извършват:
  • мероприятия срещу роене;
  • продължават усвояването на восък чрез градеж на нови пити;
  • подготвят семействата за активно използване на акациевата паша, а при нужда и за подвижно пчеларство;
  • центруфугират акациевият мед, като внимават да не го смесят с нектар от други медоноси;
  • продължават да събират цветен прашец;
  • подготвят семействата за произвеждане и подмяна на майките;
  • подготвят семействата за добиване на маточно млечице;

сряда, 27 април 2011 г.

БИОЛОГИЧНОТО ПЧЕЛАРСТВО

Биологичното земеделие намира все по-голямо приложение в страните от Западна и Централна Европа. Много добри условия за производство на екологично чисти плодове и зеленчуци има и в България, макар че това производство у нас е сравнително малко познато и нерегламентирано.
Българският пчелен мед е сред най-добре представените продукти на пазара на Европейския съюз и като такъв има своето място в развитието на биологичното земеделие…
При биологичното пчеларство, качеството на пчелните продукти се гарантира от утвърдени стандарти за производство, преработка и търговия, системи за инспекция, сертификация и етикетиране, основани на международно признати принципи и норми. Такива са изискванията на ИФОАМ, международна организация, която изработва документите и принципите на биологичното производство. Директива 2092/91 на Европейския съюз дава зелена улица на правното регламентиране на биологичното земеделие, включително и на пчеларството в страните от ЕС. Нашата страна е асоцииран член на ЕС и като такава ще трябва да спазва изискванията и да прилага нормативите на тази наредба по отношение на биологичното производство на пчелни продукти.
Според каноните на биологичното пчеларство,използваният инвентар /коиери, восъчни основи/ не трябва да съдържа синтетични бои, химикали, разредители и дезинфекционни средства.
В България, за биологично пчеларство се заговори в последните няколко години и затова направеното е все още твърде малко. Като отправна точка можем да смятаме изминалата 2000г. , когато в Еленския регион се проведе първият семинар по биологично пчеларство. В работните материали на семинара бяха включени опитът и препоръките на Агроекологичния център в гр. Пловдив, с ръководител проф. С. Каров.
В продължение на около година се проведоха редица срещи между членове на пчеларската общност от региона, представители на местната администрация и общинското ръководство, в резултат на което се очертаха пътищата на развитие на този алтернативен вид пчеларство. Идеята наистина заслужава внимание, тъй като поне 10 процента от българските пчелари могат да се включат в екологичното производство, защото в България има много подходящи места- Предбалканът, цялата зона около Стара планина,Западните покрайнини, Странджа…
В момента , с активното съдействие на областната пчеларска организация и на председателя на В. Търновския пчеларски съвет -Т. Найденов, над 20 пчелари от областта се обединиха около идеята да развиват биологично пчеларство и да дадат своя принос в добиването на чист балкански пчелен мед. Последната работна среща по проблемите на лекарствените средства за биологичното пчеларство се проведе във В. Търново на първи юни 2001. Предстои участие в Пчеларския събор на 18 август във В. Търново, където ще се дискутират и проблемите пред българските производители на биологичен мед.
Пчеларите от региона са си поставили няколко амбициозни задачи:
  • създаване на учебен център, с основна насоченост към проблемите на биологичното пчеларство. Тук трябва да се проверят и реализират идеите за биологичен начин на отглеждане на пчелите и производство на биологичен пчелен мед;
  • организиране на срещи със сродни организации от други страни, обмяна на опит и информация, пътуващи семинари, обучение в напредналите в това отношение страни и др. ;
  • създаване на организация на производители, с крайна цел подобряване на реализацията на произвежданите пчелни продукти, подобряване на качеството на опаковките, етикетите, представянето и маркетинга на биологичния мед;
  • съчетаване на общинската стратегия за регионално развитие с възможностите на пчеларите, подпомагане на тяхното развитие, включително и в областта на селския туризъм;
  • по-тясно сътрудничество с Българския пчеларски съюз, Асоциацията на професионалистите пчелари, Националната развъдна асоциация и др. Подобряване на сътрудничеството с медиите – особено с пчеларските издания.
Еленските пчелари, и особено председателят на дружеството Иван Стефанов могат да се гордеят с това, че направиха първите стъпки в това трудно начинание, че са първи в България и че те ще са тези които първи ще представят своя продукция в Европейския съюз като чист български екологичен пчелен мед.
Както при всяко ново начало, така и при биологичното пчеларство има трудности. Най-тривиалната от тях е , че в Балкана пашата е продължителна, но слаба. А при тази практика, подвижно пчеларство не се допуска, което води до намаляване на добивите.
Трудности ще има и в бъдеще, но с общи усилия пионерите в биологичното пчеларство ще ги преодоляват и ще привличат все нови и нови последователи, така че 2-3 години 5% от българския пчелен мед да носи знака за биологично чиста продукция.
инж. Димо Димов

сряда, 20 април 2011 г.

При непосредствена работа с пчели

          При работа с пчелите (прегледи, подхранване, разширяване, размножаване и т.н.) трябва строго да се спазват правилата за работа с тях. Всяка намеса в живота на пчелното семейство се посреща от пчелите като нападение и те се защищават с жилото си. Една от целите при работа с пчелите е те да не се дразнят силно, защото жилят яростно. При жиленето се отделя отрова, чиято миризма предизвиква “алармена реакция” за мобилизиране на агресивността на останалите пчели работнички от семейството.
         При ужилването в раничката се вкарва пчелна отрова. На ужиленото място се чувствува остра болка, а след няколко минути се появява оток. При незначителен брой ужилвания (до 10 – 15) отокът се появява най-често на мястото на вкараната пчелна отрова в кожата, но понякога заема и по-голяма повърхност. Чувствуват се слабост, виене на свят, стягане в гърдите. При повече ужилвания (до 200 – 400) възниква тежко отравяне, придружено от главоболие, тежест, обилно отделяне на пот, значително повишена телесна температура. Може да се стигне до загубване на съзнание. При 500 и повече ужилвания настъпва смърт. Особено опасни са ужилванията в роговицата на окото (зрението се влошава), по езика, в устата, глътката, носа и под ноктите. В повечето случаи човек привиква и организмът му не реагира на ужилванията -изработва се имунитет, който е непостоянен (трае около 6 месеца). Организмът на хора, постоянно работещи с пчели, е по-чувствителен към пчелната отрова през пролетта, отколкото през лятото.
          След ужилването жилото трябва да се отстрани веднага с остър предмет – нокът, пинцети или нож. Не трябва да се стиска с пръсти, тъй като се изстисква отровата в раничката. Ако мястото позволява, може да се изсмуче. Ужиленото място се намазва с мед, спирт, оцет, маточина. В никакъв случай върху раничката не се посипва пепел, защото може да проникнат болестотворни микроорганизми. При по-голям брой ужилвания местата се намазват с 3 – 5 %-ов разтвор на калиев перманганат и се покриват с навлажнена със студена вода кърпа. При нужда пострадалият бързо се транспортира до болнично заведение. Във всеки пчелин трябва да има заредена с лекарства аптечка, която да се използва за оказване на първа помощ. При превозване на кошери с пчели. Правилата са следните:
- забранено е използването на труда на деца до 18-годишна възраст;
- преди транспортирането пчеларят трябва да провери изправността на кошерите и на елементите, свързващи отделните им части и входовете; ако по време на транспортирането се забележат нередности, превозното средство се спира до отстраняването им;
- кошерите се свалят от превозното средhttp://pchelite.info/ство и се пренасят до определените им места много внимателно;
- при транспортирането пчеларят трябва да носи задължително аптечка, заредена с медикаменти и превързочни материали, необходими за оказване на първа помощ (йод, бинт, спирт);
- при транспортирането пчеларят трябва да разполага с няколко лицеви мрежи, пушалки, парцали, глина и др. за предпазване на хора от ужилване.

Информация за пчелите

Пчели се нарича надсемейство насекоми от разред Ципокрили. Представителите му наброяват над 20 хил- вида. Голяма част от тях са опрашители на цветните растения. Характеризират се и интересна организация на семейството като някои от тях живеят на малки групи от по десет, други – сами. В едно гнездо могат да съжителстват до 80 000 пчели.
        Най-съществената особеност на гнездото са клетките, по-голямата част от които са свързани и образуват пита. Всяка клетка е с шестоъгълна форма. Тази форма е особено устойчива и за изграждането ѝ са необходими по-малко восък и енергия, отколкото за която и да е друга . В някои от клетките се съхранява храна-прашец и нектар от цветята. Тук нектарът се превръща в пчелен мед. Всички яйца се снасят от пчелата майка (царица). Тя снася по едно яйце във всяка клетка, а пчелите работнички се грижат за него.
        Пчелите представляват високоорганизирани насекоми. Те могат заедно да търсят храна, вода, жилище и заедно да се защитават от врагове. Пчелите заедно изграждат своето жилище, отглеждат потомството и майката. Младите работнички кърмят ларвите с пчелно млечице, по-възрастните се занимават със строежа на жилището. Причината за това е, че при младите са развити кърмилните жлези, а при по-възрастните се развиват восковидните. Пчелите на средна възраст изпълняват роля на санитари. Само най-възрастните пчели събират мед.

понеделник, 18 април 2011 г.

Видове кошери

Пчелен кошер се нарича жилището на пчелите, направено от човека, където те да живеят Пчелните кошери биват неразборни и разборни. Неразборните са тези кошери, на които пчелните пити са прикрепени неподвижно към стените и вече не се използват. Наричат се още тръвна или тръвни. Разборните кошери се характеризира с това, че при тях питите са в рамки и заедно с тях може да се изваждат и да се поставят обратно без да се повредят. Разборните кошери се различават по конструкция и размери. Сьщевременно са познати най-вече по името на създателите си. Повечето имат идентични части:
Плодник
Това е тази част от кошера, предназначена за отглеждане на пилото и за съхраняване на хранителните запаси на пчелното семейство през зимата. В нея се разполагат рамките с пчелните пити.
Магазин
Магазин се нарича обикновено корпус с намалени размери, който се поставя над плодника. В него са рамките с мед, който се взема от човека.
Корпус
В горния край на предната и задната стена има фалц, дълбок 20 и широк 10 мм; в него се приковават ламаринени релси, върху които стъпват горните летвички на рамките. На предната страна на корпуса има наклонен надолу вход, дълъг 100 и висок 8 мм, под който е прилетната дъска.
дъно с прашецоуловител
Дъно
Най-често дъното и е подвижно, използват се най-разнообразни конструкции.Съвременните кошери използват дълбоко дъно с вентилация.За събиране на прашец и предпазване от нападение също се използва дълбоко дъно На дъното е закрепена площадка за кацане на пчелите, която се нарича прилетна дъска. Ако използвате вътрешни размери на дълбоко дъно - 450-375-70 мм. може да заменяте Кошер Лангстрот-Рут и Кошер Дадан-Блат. Подвижното дъно позволява лесно поддържане на чистотата в кошера и от пчелите, и от пчеларя.
дъно с прашецоуловител
Покрив
Над последния магазин се поставя покривът на кошера. Пространството над рамките се ограничава с покривни плоскости. Най-употребявани са плоските покриви, защото при преглед на семейството служат за удобна поставка за магазините. На север използват триъгални покриви заради снега.
Лангстрот-Рут Капак
Рамки
Рамките се зателват, слагат им се восъчни основи и се поставят в плодниците и магазините за градеж. Използват се многократно, докато восъка потъмнее и килийките намалеят. Разстоянието, предоставено на една рамка се получава като се раздели вътрешната ширина на корпуса на броя на рамките в него. Средно това разстояние е: 38 mm Рамките са с различна височина: 300 mm, 160 mm, 230 mm, 145 mm, 206 mm. Скъсяването на рамката спрямо височината на корпуса е 10 мм. Горната летва е дебела 20 мм, широка 25 мм и дълга 470 мм. Двете странични летви са с следните размери: дебелина 10 мм, ширина 25 мм и дължина 290 мм. Долната летва е с размери: дебелина 10 мм, ширина 25 мм и дължина 415 мм.

пчелна рамка

Предимства и недостатъци на някой видове кошери:

Кошер Дадан-Блат
Ш.Дадан(1817-1902) е американски пчелар от френски проиэход,които въэ основа на эадълбочени иэследвания и опити е конструирал нов тип кошер. В последствие усъвършенстван от швейцареца Е. Блат. Кошерът Дадан-Блат е получил широко раэпространение в Европа в т. ч. и в България. Дадан е публикувал статии във френски и американски списания по пчеларство бил е дългогодишен ръководител на списание "American bee journal".
дадан-блат

Кошер Дадан-Блат се произвежда в два варианта.
дадан-блат 10 рамки
дадан-блат 12 рамки
Предимства:
Дадан-Блатов кошер е все още най-разпространената система. Работи се с един основен плодник. По време на пашата разширяването става с магазини, които се поставят над плодника. Складирането на мед става в магазинните и в крайните пити от плодника, което е улеснение при изваждането му. Недостатъци: плодниковите и магазинните пити са с различни размери и не могат да се заменят. Има сравнително ограничен обем и не е подходящ за много силно семейство.
Кошер Лангстрот-Рут
Л. Лангстрот (1810-1895) е иэвестен като "бащата на американското пчеларство". Преэ 1851 е иэработил раэборния тип кошер отварящ се отгоре. Благодарение на простото си устройство този тип кошер е получил широко раэпространение в Америка и други страни. Статиите на Лангстрот в списанията по пчеларство се ползвали с голяма популярност, а книгата му "Пчела и кошер" публикувана преэ 1853 г. , и до днес се смята за класическо издание эа пчелите и пчеларството. Амос Ивес Роот (1839-1924). Подобрил кошера на Лангстрот. Вътрешни размери-450-375-240 мм рамки-435-230-25 мм стените са дебели-25 мм
Лангстрот-Рут
Многокорпусните кошери Лангстрот-Рут имат следните предимства:
Намаляването и увеличаването на обема става с цели корпуси, които са взаимозаменяеми. Работи се само с един вид рамки и се повишава производителността на труда - отпадат трудностите по ограничаване и стесняване на гнездото с преградни дъски. Възможностите за многократно увеличаване на обема на многокорпусните кошери осигуряват по-бързо развитие на семействата и позволяват отглеждане на силни пчелни семейства, даващи високи добиви. Кошер Лангстрот-Рут е много удобни при отглеждане на майки, използване на майки-помощници, създаване на отводки и отглеждане на няколко семейства в един кошер. Майката се търси трудно ако не се огранечи.

неделя, 17 април 2011 г.

Кошери

       Фирмата е специализирана в производството на пчелни кошери. Предлага разновидност на моделите, както и отделните елементи.
    Дадан блат 10 или 12 рамков включващ плодник, магазин, подкапачна табла, капак с алуминиева ламарина и изолация – 69 лв. Дебелина на кошерите 35 мм.

Лангстрот Рут с три корпуса, дъно с проветрение,  подкапачна табла, капак с алуминиева ламарина и изолация – 79 лв Дебелина на кошерите 35 мм..

Дадан блат 10 или 12 рамков включващ плодник, магазин, подкапачна табла, капак с алуминиева ламарина и изолация – 59 лв. Дебелина на кошерите 25 мм.

Лангстрот Рут с три корпуса, дъно с проветрение,  подкапачна табла, капак с алуминиева ламарина и изолация – 69 лв. Дебелина на кошерите 25 мм..

Рамки несглобени 0. 40, сглобени 0. 60 лв.